Pokaż menu

Wydawnictwo
Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Ogrody regularne na terenie dawnych Prus. Identyfikacja nawarstwień kompozycyjnych jako podstawa ochrony i kreacji krajobrazu założeń parkowo-ogrodowych na wybranych przykładach ()

Sposób cytowania
Walerzak, M. (2017). Ogrody regularne na terenie dawnych Prus. Identyfikacja nawarstwień kompozycyjnych jako podstawa ochrony i kreacji krajobrazu założeń parkowo-ogrodowych na wybranych przykładach. Poznań: .

Książka jest podsumowaniem kilkuletnich badań regularnych kompozycji ogrodowych prowadzonych w latach 2007–2016 na obszarze wojewodztwa warmińsko-mazurskiego oraz fragmentach obwodu kaliningradzkiego. Prace badawcze i analityczne nad kompozycjami ogrodowymi na wspomnianych terenach autor prowadził już od 1998 roku, a ich wyniki były ogłaszane w licznych odrębnych publikacjach.
Monografia ma na celu wzbogacenie wiedzy na temat historycznych obiektów rezydencjonalnych oraz tworzonej przy nich geometrycznej sztuki ogrodowej. W licznych rekonstrukcjach ogrodów zaprezentowanych w formie rzutów i perspektyw, które wykonano na podstawie badań i analiz z wykorzystaniem metod naukowych starano się uchwycić ich dawną, nieistniejącą obecnie, kompozycję i specyfikę układów przestrzennych, nadających miejscu niepowtarzalną tożsamość.
Praca napisana została przede wszystkim z dogłębnym i erudycyjnym znawstwem tematu oraz dużym zaangażowaniem emocjonalnym Autora, z którym od wielu lat realizuje, opisane w [monografii], ważne i bardzo aktualne problemy. Na szczególne podkreślenie zasługuje jednak ogromna pracowitość i wnikliwość oraz naukowa pasja […], które sprawiają, że czytelnik, a zwłaszcza czytelnik-specjalista, nie tylko nie może pozostać obojętnym w stosunku do tematu, ale żywo się weń angażuje i czuje się wielokrotnie zachęcony bardziej do kontynuacji zawartych w niej rozwiązań i dalszego zgłębiania prawdy o możliwościach rozeznawania i rekonstruowania tego typu dzieł.
z recenzji dr. hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego, prof. nadzw.

978-83-7160-864
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 
ISBN: 978-83-7160-864
Rok wydania: 2017
Wyd. I
Strony: 320
Wersja papierowa: oprawa twarda
Licencja: komercyjna

Dostępność: chwilowo niedostępna
Crossref iBuk Plagiat SWSW