Etyka autorów i recenzentów
Etyka autorów
- Zasada rzetelności naukowej. Autorzy zgłaszanych prac do publikacji są zobowiązani do rzetelnego opisu wykonanych badań i ich dyskusji oraz obiektywnej interpretacji wyników.
- Zgodnie z zasadą oryginalności publikacji, autorzy przedstawiają wyłącznie własne oryginalne prace. Wykorzystując wyniki badań innych autorów, powinni używać oznaczeń wyraźnie wskazujących na cytowanie. Plagiat we wszystkich formach jest niedopuszczalny.
- Autorzy nie powinni publikować wyników tych samych badań w więcej niż jednym czasopiśmie.
- Osoby, które wniosły znaczący wkład w wykonanie zgłaszanej pracy, powinny być wymienione jako współautorzy. Obowiązkiem autora korespondencyjnego – osoby zgłaszającej pracę jest upewnienie się, że wszyscy autorzy akceptują ostateczną wersję artykułu i zgadzają się na przekazanie go do druku.
- By zapobiec praktykom ghostwriting oraz guest authorship, autorzy przekazują informacje o wkładzie w powstanie pracy, afiliacji każdego z autorów i źródłach finansowania badań.
- Tam, gdzie jest to konieczne, autorzy przedstawiają odpowiednie zezwolenia Komisji Etyki na przeprowadzenie badań.
Etyka recenzentów
- Recenzent powinien wykonać recenzję pracy, w której jest specjalistą. Jeśli nadesłana praca nie jest
z dziedziny, w której recenzent jest kompetentny, powinien poinformować o tym redakcję. - Tekst otrzymanej pracy powinien być traktowany jako poufny.
- Recenzent, który wie, że nie będzie mógł dotrzymać odpowiedniego terminu, powinien poinformować o tym redakcję.