Sposób cytowania
Rogalska, M. S., Achrem, M., Wojciechowski, A. (2010). Chromatyna. Molekularne mechanizmy epigenetyczne. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
We wszystkich organizmach żywych DNA występuje w połączeniu z białkami, natomiast u eukariotów DNA jest połączony z białkami histonowymi. Kompleks ten, nazywany chromatyną, jest podstawowym składnikiem chromosomów i tworzy środowisko aktywności genów oraz innych zdarzeń jądrowych. Wpływ chromatyny na działanie genów stał się bardzo widoczny w świetle badań wykonanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Można powiedzieć, że oprócz informacji zapisanej sekwencją nukleotydów w DNA genu, istnieje inna jej forma zawarta w chromatynie i nazywana epigenetyką, która materializuje zapis zawarty w genach. Tą formą informacji epigenetycznej są specyficzne modyfikacje chemiczne DNA i białek chromatynowych, wpływające na określone stany chromatyny, warunkujące aktywację lub inaktywację genu.
W podręczniku zawarto podstawowe informacje dotyczące molekularnych mechanizmów epigenetycznych regulujących aktywność genów. Przedstawiono w nim także procesy biologiczne oddziałujące na strukturę chromatyny i aktywność obszarów genowych. Olbrzymie znaczenie dla aktywności genów mają histony, dlatego w opracowaniu skoncentrowano się na chromatynie i jej wpływie na ekspresję genów, ukazując chromosomowe środowisko genów.
Książka jest adresowana nie tylko do studentów biologii i medycyny, lecz także do studentów uniwersytetów kształcących biotechnologów i rolników oraz do wszystkich, którzy zamierzają poszerzyć wiedzę z epigenetyki.
Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
ISBN: 978-83-7160-609-0
Rok wydania: 2010
Wyd. I
Strony: 199
Dostępność: nakład wyczerpany